Leczenie ziołami

Ziołolecznictwo

Najważniejsze właściwości lecznicze melisy lekarskiej

Melisa lekarska to roślina, która wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości leczniczych, dlatego też znajduje się niemal w każdej domowej apteczce. Surowcem leczniczym są liście melisy lekarskiej, które wystarczy zaparzyć pod przykryciem, wypijając dwa razy dziennie. Jakie jednak właściwości lecznicze płyną ze stosowania melisy?

Właściwości uspokajające i nasenne

Napar z liści melisy polecany jest do stosowania w stanach rozdrażnienia oraz pobudzenia nerwowego, ponieważ substancje znajdujące się w tej roślinie pomagają się uspokoić. Roślina swoje uspokajające właściwości zawdzięcza substancjom, które znajdują się w olejku eterycznym. Wypicie naparu z melisy przed snem ułatwia zasypiania.

Na trawienie

Napar z melisy wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, wspomagając tym samym trawienie. Po napar z melisy najlepiej sięgać po spożyciu ciężkostrawnych potraw takich jak grochówka, bigos oraz dania z fasoli.

Melisa zapobiega miażdżycy

Regularne picie herbatki z melisy pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, zapobiegając tym samym rozwojowi miażdżycy. Z tego też względu osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, powinny na stałe wprowadzić leczniczy napar z melisy do menu.

Tags: